Ziemia świętokrzyska prócz miejsc powszechnie znanych ogółowi, obfituje także w wiele pomniejszych atrakcji przyrodniczych czy historycznych, o których wiedzą jedynie pasjonaci lub lokalni patrioci. Nie inaczej jest z okolicami Lasochowa: z okruchów przeszłości, jakimi są kościoły, dwory, cmentarze, miejsca bitew czy pozostałości średniowiecznych grodów, ukrytych często w niewielkich, niewymienianych przez przewodniki miejscowościach, można odtworzyć fascynującą historię naszego kraju i jego wielkich postaci.

Przedstawiony tu opis okolic Lasochowa obejmuje wyłącznie mniej znane, a zarazem blisko położone miejscowości. Tym samym pominięte zostały wsie i miasteczka odległe od Lasochowa o więcej niż 30 km, jak również słynące na całą Polskę atrakcje turystyczne, jak Chęciny czy Jędrzejów, których dzieje i zabytki zostały już wielokrotnie obszernie opisane przez miłośników historii. Przy sporządzeniu przewodnika posłużono się głównie wiekowymi już, lecz przez to wcale nie mniej wartościowymi, dziełami autorstwa Michała Rawity-Witanowskiego ("Dawny powiat chęciński") oraz księdza Jana Wiśniewskiego ("Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek..."). Spis bibliografii zawiera także odnośniki do stron www poświęconych kielec­czyź­nie, które okazały się pomocne przy uzupełnianiu artykułów o aktualne informacje. W szczególnych wypadkach, gdy rzecz dotyczyła mniej znanego miejsca czy wydarzenia, posiłkowano się także innymi, „monograficznymi” stronami internetowymi, do których odwołania zamieszczono każdorazowo w tekście.

Zainteresowanym odnalezieniem któregoś z zabytków opisanych na stronie polecam kliknięcie w ikonę mapa umieszczoną w tekście, która odeśle czytelnika do map Google'a, z zaznaczonym miejscem usytuowania danego obiektu.

SZLAKI TURYSTYCZNE PIESZE:

Szlak niebieskiNiedaleko od Lasochowa przebiega szlak im. Stanisława Konarskiego. Pierwotnie wytyczony na trasie: Jedlnica - Zagaje - Bolmin - Kresy - Góra Czubatka - Zalew Zakrucze - Małogoszcz - Żarczyce Duże, został w 2013 r. przedłużony, prowadząc od Żarczyc przez Wygnanów, Złotniki, Mniszek, Chorzewę aż do Jędrzejowa.
Szlak żółtySzlak im. Krzysztofa z Krużlowej Pieniążka herbu Odrowąż to nowootwarta trasa, będąca przedłużeniem szlaku z Żarczyc w kierunku Lasochowa i dalej przez Wronę, Zakrzów, Brzezinki, Oksę i Popowice do dworu w Nagłowicach.

TRASY ROWEROWE:

Okolice Lasochowa ze swymi niewielkimi wzniesieniami, rzadko uczęszczanymi, asfaltowymi szosami prowadzącymi przez urokliwie pofalowany pejzaż charakterystyczny dla Gór Świętokrzyskich, mnogością szutrowych dróg oraz polnych i leśnych ścieżek to wymarzone miejsce na wycieczki rowerowe dla średniozaawansowanych cyklistów. Nietrudno, patrząc na mapę, stworzyć trasę dostosowaną do własnych potrzeb i umiejętności.

Przewodniki turystyczne wymieniają jedną, oficjalną trasę rowerową biegnącą przez Lasochów, a zataczającą pętlę od Małogoszcza, przez Ludwinów, Kozłów, Wiśnicz, Lasochów, Żarczyce, Mieronice i z powrotem do Małogoszcza, ale to tylko jedna z wielu możliwych opcji.

TRASY SAMOCHODOWE:

Trasa I: (1) Lasochów - (2) Złotniki - (3) Rembieszyce - (4) Bolmin - (5) Małogoszcz - (6) Żarczyce Duże - (7) Kozłów - (8) Ludynia - (9) Gruszczyn - (10) Łopuszno - (11) Krasocin - (12) Wola Świdzińska - (13) Oleszno - (14) Włoszczowa
Długość trasy: 127km


Trasa II: (1) Lasochów - (2) Węgleszyn - (3) Oksa - (4) Nagłowice - (5) Deszno - (6) Rakoszyn - (7) Jaronowice - (8) Kwilina - (9) Kossów - (10) Czarnca - (11) Włoszczowa - (12) Konieczno - (13) Bebelno - (14) Boczkowice - (15) Rzeszówek
Długość trasy: 106km


INNE ATRAKCJE:

Spływy kajakowe Białą Nidą rozpoczynające się w miejscowości Mniszek (16 km, 18 min jazdy samochodem od Lasochowa, przy trasie łączącej Małogoszcz z Jędrzejowem).

Kolejka wąskotorowa kursująca regularnie od maja do września na trasie: Jędrzejów Wąski - Jasionna - Motkowice - Umianowice - Pińczów - Umianowice - Motkowice - Jasionna - Jędrzejów. Istnieje także możliwość zorganizowania przejazdów turystycznych. Szczegóły na stronie: ciuchcia.eu

Konne wycieczki organizuje Stadnina Ostoja w Antonielowie (ok. 30 km od Lasochowa). Więcej informacji na stronie: stajniaostoja.pl

Projekt, wykonanie, teksty i zdjęcia (jeśli nie zaznaczono inaczej) © Anna Stypuła
Wszystkie prawa zastrzeżone
adres: Lasochów 39 | kontakt mailowy: